Veletrh fiktivních firem 2013

 

Podzimní Příbram

Nervy, stres, dohadování o tom, čím se firma bude zabývat, jak bude vypadat katalog, jak vizitky, jaká bude výzdoba stánku, co si zaměstnanci firmy vezmou na sebe v den prezentace, to vše obnáší příprava na Veletrh fiktivních firem Podzimní Příbram na OA a VOŠ Příbram.

Letos se konal již 16. ročník tohoto veletrhu. Studenti se usilovně na tuto akci připravují již od září. Než vymyslí všechny náležitosti a především se na nich všichni dohodnou, stojí je to opravdu hodně nervů a sil. Ale stojí to za to!

Pak přijde den D a vše se obrátí. Studenti slavnostně oblečeni a připraveni reprezentovat svoji firmu i školu. Nervy a stres samozřejmě přetrvávají, ale studenti se je snaží zakrýt úsměvy a dobrou náladou. Musí přeci přesvědčit a okouzlit porotu.

A jak to probíhá? Každý veletrh v Příbrami trvá dva dny. První den, tentokrát to byla středa 13. 11. 2013, se sjedou firmy ze širokého okolí a prezentují před odbornou porotou svoji firmu. Odborná porota, letos složená z naprosto nestranných odborníků – Mgr. Iva Palánová, Irena Karpíšková a Alexander Frič, hodnotí úroveň prezentace, způsob vystupování, oblečení a mluvené slovo v češtině i cizím jazyce. Letos se představilo 17 firem. Hodnocení nebylo jednoduché, ale porota si poradila. Na prvních místech se umístily fiktivní firmy z OA a VOŠ Příbram – 1. místo firma SECCO, 2. místo firma DATA a 3. místo cvičná kancelář MAGIC WEDDINGS

Druhý den, tedy ve čtvrtek 14. 11. 2013, byl veletrh slavnostně zahájen na Zámečku ředitelkou školy RNDr. Marcelou Blažkovou. Zahrála kapela ze 4. A, paní ředitelka přivítala hosty, promluvil radní pan Ing. Juraj Molnár a ředitelka OHK Irena Karpíšková vyhlásila výsledky soutěže z předchozího dne, což znamenalo první ovace, slova chvály a povzbuzení do další soutěže. Poté veletrh oficiálně zahájila paní Batelková z Centra fiktivních firem. A pak už se mohlo začít obchodovat! Prodávajících i kupujících byla plná škola. Bylo se na co dívat – vyzdobené stánky, propagační materiály, nastrojení studenti, nadšená veřejnost, prostě pastva pro oči. Ale mezi tímto rejem lidských těl více či méně nenápadně opět chodila odborná porota. Zase měla plné ruce práce, musela obejít 20 firem a mohla navštívit i jednu hostující z partnerské slovenské školy ze Žiaru nad Hronom, která naši školu navštívila v rámci projektu ACES, ale nesoutěžila. A výsledky této části soutěže? Na 1. místě skončila firma DEVELOP Most, na 2. místě NEU-BIO a na 3. místě CK VLTAVARÁJ. Nejlepší firma z hostitelské školy se umístila na 4. místě – MAGIC WEDDINGS.

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! S tímto heslem naprosto souhlasíme, obdivujeme všechny zúčastněné firmy a vítězům gratulujeme. Na závěr patří velký dík všem organizátorům, kteří odvedli kus poctivé práce, a také Městu Příbram, které letos přispělo na organizaci veletrhu nemalou finanční částkou.

A již teď se těšíme na příští veletrh!

Iva Čápová

 

Pořadí soutěže o nejlepší prezentaci
veletrh FIF - 13. listopadu 2013
1. SECCO
2. DATA
3. Magic Weddings
4. Hours of Fame
5. KANA
6. - 7. Fikap
  CK Sagitta
8. RE-FRESH
9. - 10. DEVELOP Most
  Olympia
11. BOBO ELEKTRO
12. - 13. Westhorse
  Ametyst
14. - 15. NEU-BIO
  CK VLTAVARÁJ
16. CK Dureks
17. Marcipánka
Pořadí soutěže o nejlepší stánek
veletrh FIF - 14. listopadu 2013
1. DEVELOP Most
2. NEU-BIO
3. CK VLTAVARÁJ
4. Magic Weddings
5. Marcipánka
6. Fikap
7. Olympia
8. Westhorse
9. Cleaners
10. Ametyst
11. CK Dureks
12. CK Sagitta
13. PPFB
14. BOBO ELEKTRO
15. RE-FRESH
16. Hours of Fame
17. DATA
18. Progress
19. SECCO
20. KANA

  

 

Podzimní Příbram na OA a VOŠ Příbram

Mám-li Vám hned na začátku říci, co jsou to fiktivní firmy a o co se vůbec jedná, tak je to něco velmi zajímavého a zábavného. Jsem přítelem společenských událostí a akcí. Ale při představě, že se budu muset proplétat na chodbě splašeným a tlačícím se houfem a procházet kolem skupinek holek, co se drží pohromadě a sledují, co se děje kolem, a shánět informace pro psaní této práce, vůbec se mi nechtělo. Brala jsem to jen jako povinnost a byla jsem z toho celkem otrávená. Což byla ale chyba. Po příchodu do školy mě atmosféra v chodbách a v celé škole příjemně překvapila a pozitivně naladila.

A co to ten veletrh fiktivních firem tedy je? Je to školní akce, která se koná většinou ve dnech 13. a 14. listopadu - letos se uskutečnil již 16. ročník veletrhu na Obchodní akademii Příbram. V rámci veletrhu si mohou studenti vyzkoušet, jaké to je založit a provozovat firmu, získávat obchodní kontakty a partnery.

Ve středu 13. listopadu představují studenti firmy před odbornou komisí a druhý den je veletrh otevřen široké veřejnosti. Hodnotí se prezentace v českém i cizím jazyce. Současně probíhá i soutěž o nejlepší katalog a stánek. Letos byli jako hosti přivítáni zástupci CEFIFU a studenti ze slovenské partnerské Súkromné obchodní akademie ze Žiaru nad Hronom, se kterou škola spolupracuje v rámci projektu ACES. Myslím si, že stojí za to se přijít podívat. Třeba mezi studenty najdete své budoucí zaměstnance a žáci si vyberou své budoucí působiště. Veletrh se koná v čase od 9 do 12 hodin.

Úplně první firma, která na škole vznikla, byla firmy KANA, která se zabývala prodejem kancelářského nábytku. Počet fiktivních firem se postupně rozrůstá tak, jak roste zájem studentů. Myslím si, že letošní veletrh toho byl důkazem. Ve třídě 206 se nacházely firmy: CK Vltava ráj, Olympia s. r. o., Ametyst s. r. o., Westhouse s. r. o. Ve třídě 207: NEU-BIO, FIHAP a Progress. Ve třídě 214: Top gift & foto, Profigarden, Pastelka,Speed cash, Data, Kana. Ve třídě 208: Marcipánka, Develop Most, Magic Weddings. Ve třídě 209: CK Segitta, CK Dureks, Hours of fame. A ve třídě 212: Secco, Re-fresh a Bobo elektro. V každé třídě vládla jiná atmosféra a v každé třídě vás mohlo zaujmout něco jiného. Mě osobně nejvíc oslovily firmy Data s. r. o., Ametyst s. r. o. a Magic weddings s. r. o. S každou firmou jsem udělala rozhovor a dozvěděla se nějaké informace, které mě zajímaly.

Firma Data s. r. o. se zabývala čokoládovými výrobky. Z rozhovoru jsem se dozvěděla, že firma funguje zatím pouze 2 roky. Mají ale někdy velké objednávky a výdělek firmy je celkem slušný. Ve firmě můžete dostat dorty, pralinky, zmrzlinu, čokoládové postavičky a mnoho dalších pochutin, které vypadají v katalogu velmi lahodně. Dostala jsem malý kousek zákusku a musím říct, že ne jenom lahodně vypadaly. I já jsem neodolala a ve firmě si zakoupila čokoládové pokušení a postavičku. Firma ale nemá internetový prodej, což může být nevýhoda.

Firma Ametyst, s. r. o. se zabývá prodejem luxusního spodního prádla. Tato firma může zaujmout tím, že pořádá víkendy plné slev, akcí a malých dárků. Navíc po předložení jejich letáků můžete obdržet 20% slevu na veškerý sortiment. A při nákupu nad 1 000,- Kč získáte hodnotný dárek z obchodu. Navíc máte možnost pořízení dárkového certifikátu. Také v této firmě jsem neodolala a zakoupila si komplet v ceně 2 000, - Kč.

A jako poslední zmíním firmu Magic Weddings, s. r. o. Firma se zabývá výzdobou svateb, vázáním svatebních kytic, nabízejí svatební fontány, únos nevěsty. V rozhovoru jsem se zeptala, proč zrovna název Magic Weddings. „Chtěli jsme, aby naše svatba byla kouzelná.“ Tato odpověď byla také doslova kouzelná. A velmi se mi líbila. Firma skončila na 3. místě soutěže o nejlepší prezentaci a na 4. místě v soutěži o nejlepší stánek. U firmy jsem si objednala společně s kamarádkou výzdobu svatebního vozidla a nechala si uvázat svatební kytici. V této firmě na mě prezentující působili nejpříjemněji. A také jsem tam strávila nejvíce času.

Veletrh fiktivních firem je velmi příjemná a zajímavá společenská událost, kterou podle mého názoru stojí za to navštívit.

Kristýna Dvořáková, 2.C

Čokoládové výrobky u firmy
Data s. r. o.
   
Svatební šaty jako ukázka u firmy Magic Weddings  Spodní prádlo od firmy
Ametyst s. r.o.
    

Veletrh fiktivních firem v Příbrami: nervy, stres a dohady ukončil den D

Žáci převedli znalosti z lavic do praxe, vytvořili si "svoji" firmu

Veletrh fiktivních firem, Periskop

Článek ve zpravodaji města Příbram Kahan, prosinec

ZPĚT